Je v prípade veľkého bábätka lepšie rodiť cisárskym rezom?

Zodpovedané
21. mar 2023

Dobrý deň,

rodila som v lete 2021, syn mal 54 cm a 4,2 kg. Bolo to prekvapenie aj pre pôrodníka, posledné sono týždeň pred pôrodom odhadlo váhu na cca 3,5 kg. Porodila som ho prirodzene, ale na konci nám už hrozili kliešte. Bol to 15-hodinový pôrod, bola som vyčerpaná. Nakoniec sa mi ho podarilo vytlačiť bez pomoci klieští.

Teraz som druhýkrát tehotná, pôrod mi vychádza v lete. Moja gynekologička znova predpokladá väčšieho novorodenca, nakoľko je podľa sona väčší cca o 2 týždne. Mám strach z ďalšieho pôrodu.

Nie je v prípade veľkého bábätka lepšie rodiť cisárskym rezom?

Môže ho obvodný gynekológ indikovať?

Ďakujem

Dobrý deň,

jednoznačnou indikáciou k vedeniu pôrodu cisárskym rezom je odhadovaná hmotnosť plodu 4,5 kg a viac. Konzultujte preto nález priebežne s gynekológom.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník