Je v poriadku, keď mávam nepravidelnú menštruáciu počas dojčenia?

Zodpovedané
26. aug 2021

Dobrý deň,

som presne 1 rok a mesiac po pôrode. Menštruáciu som mala pred mesiacom, čiže rok po pôrode. Bola veľmi silná a trvala 5 dni.
Dojčila som dieťa od narodenia bez prestávok a naďalej ho aj dojčím. Len intenzita sa znížila.

Je v poriadku, keď mávam nepravidelnú a vynechávanú menštruáciu?

Ďakujem

Dobrý deň,

áno, je to prirodzené. Tým, že sa intenzita kojenia znížila, pomaly sa Vám prebúdza aj Váš hormonálny systém.

Pokiaľ budete kojiť, menštruácia bude aj naďalej nepravidelná. Príčinou je zvýšená hladina prolaktínu. Jedná sa o hormón, ktorý zodpovedá za tvorbu materského mlieka. Prolaktín prispieva k priamemu potláčaniu ovulácie a spôsobuje poruchy menštruačného cyklu.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník