Je treba podstúpiť ešte nejaké vyšetrenia po mimomaternicovom tehotenstve pred ďalším snažením?

Zodpovedané
16. dec 2022

Dobrý deň prajem,

tento rok som mala mimomaternicové tehotenstvo. Bolo to moje prvé tehotenstvo mám 34 r. Pichli mi metotrexát. Všetko prebehlo v poriadku. Na poslednej prehliadke bol vajcovod z ultrazvuku ok.

Je treba podstúpiť ešte nejaké vyšetrenia pred tým ako sa budeme chcieť s partnerom pokúsiť znova?

V koľkých podobných prípadoch je možné, že prebehne ďalšie tehotenstvo v poriadku?

Ďakujem veľmi pekne za odpoveď.

Dobrý deň,

z nejakého dôvodu k mimomaternicovému tehotenstvu došlo. Či je vajíčkovod zúžený, nevhodne ohnutý, to sa bez ďalšej diagnostiky povedať nedá. Preto je šanca, že sa situácia zopakuje. Samozrejme, prípadné tehotenstvo môže prebehnúť aj bez problémov.

Minimálne pol roka po podaní Metotrexát, ale používajte účinnú antikoncepciu.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník