Je šanca na prirodzené otehotnenie na základe týchto výsledkov spermiogramu?

Zodpovedané
20. aug 2022

Dobrý deň,

chcela by som sa opýtať na Váš názor na naše výsledky spermiogramu, ktoré boli opakovane zlé a či si myslíte, že máme nádej na prirodzené otehotnenie, že či môžeme vôbec dúfať v zázrak, pričom nedávno bol manžel na vyšetrení a zistili mu varikokélu druhého stupňa, chystáme sa aj na operáciu.

Máte nejakú vedomosť o tom, do akej miery by mohla operácia pomôcť?

Snažíme sa dva roky a u mňa je všetko v poriadku vrátane priechodnosti. Naposledy sme mali tieto výsledky. Sú hodnotené z tkanivovej banky z nemocnice podľa WHO:

Ťažká hypo-oligo-asteno-terato-nekrospermia. Defekty mikrocefalické spermie s pyriformnými hlavičkami, stratou obsahu akrozómu a rôznymi defektmi stredného oddielu.

Ďakujem Vám veľmi pekne.

Dobrý deň,

s takýmito výsledkami je žiaľ šanca veľmi malá. Zázraky sa dejú, avšak je tu tiež riziko, že otehotniete a tehotenstvo skončí spontánnym potratom v skorom štádiu tehotenstva, pretože vývoj nepôjde správnym smerom.

Operácia by mohla čiastočne pomôcť, nakoľko, uvidí sa po nej.

Držím palce!

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník