Je reálne riziko pre rozvinutie diabetu, aj keď po záťaži bola glykémia v poriadku?

Zodpovedané
24. sep 2021

Dobrý deň,

som v 28. týždni a absolvovala som záťažový test na zistenie diabetu. Glykémia nalačno mala hodnotu 5,9 mmol/l a po záťaži 4,6 mmol/l. Glukóza v moči nebola prítomná, avšak gynekologička mi odporučila zájsť do diabetologickej ambulancie.

Už týždeň sa snažím niekde objednať, ale nedarí sa mi. Buď nezdvíhajú telefón, alebo ma poslali k niekomu inému, kto mi nezdvíha telefón.

Je nejaké reálne riziko pre rozvinutie diabetu, aj keď po záťaži bola glykémia v poriadku?

Ďakujem

Dobrý deň,

mali ste mierne zvýšenú glykémiu nalačno. Povinnosť gynekológa je Vás odoslať k diabetológovi, ktorý zrealizuje kontrolné testy a v prípade potreby doporučí diabetickú diétu alebo liečbu.

Môže ísť iba o náhodný nález, keď ste napríklad deň pred tým zjedli viac sladkého.

V každom prípade, posnažte sa tam dovolať. Prípadne si skočte pre termín osobne. Ambulancie sú vyťažené, preto je potrebné volať opakovane.

V prípade ďalších otázok ma neváhajte kontaktovať.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník