Je prolaps maternice po pôrode bežný?

Zodpovedané
21. júl 2022

Dobrý deň,

je prolaps bežný po pôrode?

Čo ho mohlo spôsobiť?

Som druhorodička, prvý pôrod sc v 2018. Som 2 týždne po pôrode. Počas celého tehotenstva som mala problémy s krčkom maternice, bol skrátený a mala som naordinovaný Utrogestan 200 mg 1-0-1 a Magnerot 2-2-2, poležala som si v nemocnici. Porodila som v termíne, spontánne s nástrihom. Bábätko malo 3980 g.

Avšak teraz ma trápi prolaps, môže to spolu súvisieť?

Problémy s krčkom a teraz preto vzostúpil?

Má na to vplyv veľkosť bábätka?

Dá sa to odcvičiť?

Ak by som musela ísť na zákrok, čo by bolo s plne dojčeným dieťaťom, ktoré odmieta fľašku, mohla by som ho mať pri sebe?

Mám veľký stres a strach.

Ďakujem za odpoveď.

Dobrý deň,

bežný nie, ale nie zriedkavý. Prejaví sa skôr časom, obvykle v období menopauzy po opakovaných pôrodoch.

S krčkom počas tehotenstva pokles maternice nemá nič spoločné. Ide o oslabené väzy, ktoré upevňujú maternicu k malej panve. Veľkosť bábätka, spontánny pôrod, Váš vek, ale tiež predispozícia za to môžu.

Ste ale veľmi krátko po pôrode. Maternica a okolité tkanivá sa potrebujú dať do poriadku, stiahnuť maximálne ako vedia. Určite sa Vám to časom zmierni. Dva týždne po pôrode by Vás ani nikto neoperoval.

Trpezlivosť a môžete skúsiť Kegelove cviky na posilnenie panvového dna.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník