Je odber plodovej vody riskantný?

Zodpovedané
22. jan 2022

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom odberu plodovej vody kvôli podozreniu na Downov syndróm.

Je odber plodovej vody riskantný?

Ďakujem

Dobrý deň,

udáva sa 1% riziko potratu a niektorí odborníci hovoria už o nulovej rizikovosti.

Ďalšou možnosťou je NIPT (neinvazívne prenatálne testovanie-Trisomy, NIFTY), ktoré diagnózu potvrdí/vyvráti na 99%. Je ho možné realizovať už od 10. týždňa. Odoberá sa krv matky, v ktorej koluje už DNA dieťatka. Je to však spoplatené. Ceny sa líšia podľa druhu testu a zvoleného balíčka (350 - 500 €).

Možnosťou je tiež morfologický ultrazvuk. Ide o sonografické vyšetrenie, ktoré ale nie je genetickým vyšetrením. Downov syndróm má aj svoje typické morfologické črty. Cena sa pohybuje okolo 80 €.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník