Je očkovanie proti HPV vírusu skutočne bezpečné?

Zodpovedané
10. nov 2022

Dobrý deň,

mám otázku na očkovanie HPV. Chcela by som sa dať zaočkovať, ale neviem či môžem. Mám 35 rokov a som diabetička, pravidelne chodím na preventívne prehliadky, zatiaľ som nemala žiadny problém, teda okrem mykózy atď. Len mám z toho aj obavy, nakoľko ja na očkovania moc nie som a neverím im. Mám strach, že mi skôr ublížia ako pomôžu.

Je toto očkovanie skutočne bezpečné?

Už som mala vo svojom okolí prípad, že sa suseda dala proti HPV zaočkovať a bum, 3 roky po očkovaní jej bol diagnostikovaný nádor na maternici, aj preto mám z toho takú neistotu. A zvažujem očkovanie aj pre dcéru, keď dosiahne vek. Momentálne má 11 rokov.

Ďakujem za odpoveď.

Dobrý deň,

očkovanie proti HPV infekcii je absolútne bezpečné a zodpovedné riešenie tak voči sebe samej, ako aj dcére.

Dcére bude očkovanie plne preplatené, keď dovŕši 12. rok. Vekové rozmedzie si preverte aj u svojej poisťovne. Očkuje sa cestou pediatra.

Vy si vakcínu musíte plne hradiť.

Čo sa týka nežiadúcich účinkov, môže vzniknúť začervenie, opuch či bolesť v mieste vpichu, prípadne mierny vzostup teploty bezprostredne po podaní. Dlhodobé nežiadúce účinky neboli zaznamenané. Očkovanie Gardasil 9 Vás má chrániť pred infekciou 9 typmi HPV, ktoré spôsobujú rakovinu krčka maternice, tiež genitálne bradavice. Určite nie je vyvolávateľom rakoviny. Rakovina tela maternice s HPV infekciou nesúvisí.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník