Je občasné užitie Neurolu v 3. trimestri bezpečné?

Zodpovedané
25. aug 2022

Dobrý deň,

je občasné užitie Neurolu 1x 0,25 mg (1x za 2 týždne) v 3. trimestri bezpečné?

Môže uškodiť bábätku?

Ďakujem.

Dobrý deň,

uvádzam údaje, ktoré sú v SPC daného lieku:

“Pri podaní benzodiazepínov vo vysokých dávkach v priebehu druhého a/alebo tretieho trimestra gravidity došlo k zníženiu aktívnych pohybov plodu a kolísavosti srdcového rytmu plodu.

Pokiaľ je z klinických dôvodov nutná liečba v priebehu posledného trimestra i pri nízkych dávkach, je možné pozorovať „floppy infant syndróm“, ako axiálna hypotónia alebo sacie problémy vedúce k nízkej hmotnosti. Tieto príznaky sú reverzibilné, ale môžu trvať 1 až 3 týždne, v závislosti na polčase lieku. Pri vysokých dávkach sa môže u novorodencov objaviť respiračná depresia alebo apnoe a hypotermia. Okrem toho môžu byť niekoľko dní po narodení pozorované abstinenčné príznaky s hyperexcitabilitou, agitácia a trasenie.”

Určite upovedomte Vášho gynekológa.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník