Je nutné vyhľadať gynekológa pri nepravidelnej menštruácii?

Zodpovedané
12. máj 2022

Dobrý deň,

chcem sa opýtať ohľadom mojej menštruácie. Celý život mám nepravidelný cyklus, ale v poslednej dobe sa mi cyklus rozhádzal úplne. Prvýkrát v novembri minulého roka mi meškala menštruácia 14 dní, tehotenstvo bolo vylúčené. Menštruácia sa objavila na konci mesiaca. O 2 týždne na to, ako skončila prišla opäť. Potom som mala cyklus viac menej pravidelný. Meškanie 2-3 dni som mávala vždy.

Minulý mesiac sa zopakoval scenár z novembra, menštruácia meškala 11 dní, potom prišla a po 2 týždňoch ju mám teraz opäť. Na konci mesiaca už si myslím že nepríde, len ako keby sa mi posunul cyklus. Antikoncepciu neberiem.

Viete mi poradiť, čím by to mohlo byť spôsobené, a či musím urgentne vyhľadať svojho gynekológa?

Ďakujem Vám.

Dobrý deň,

občasná nepravidelnosť cyklu nie je problémom. Stáva sa to. Najčastejšie je spôsobená oneskorenou ovuláciou. Na menštruačný cyklus výrazne vplýva tiež stres, či nadmerná fyzická záťaž.

Ďalší menzes, ktorý sa spustil po dvoch týždňoch, prišiel v riadnom termíne, keby Vám ten predchádzajúci nemešká.

Odsledujte si to. V prípade, že sa stav opäť zopakuje, vyhľadajte ambulantného gynekológa.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník