Je na úpravu cyklu lepšie hormonálne teliesko alebo vaginálny krúžok?

Zodpovedané
27. apr 2022

Dobrý deň,

mám 35 rokov a 2 deti. Po druhom pôrode t.j. 3 roky dozadu mi začal menzes chodiť pravidelne. To som veľmi ocenila, ale bol s veľkými bolesťami. Ovulácia taktiež - dva dni bolestivá, potom PMS.

Pred 6 mesiacmi som prekonala Covid-19 a cyklus sa mi skrátil na 23 dní. Bolesti sú také, že prvý deň niekedy nezvládnem ísť ani do práce. Aj krvácanie je silné. Gynekologické vyšetrenie je v poriadku.

Pani doktorka mi poradila na úpravu cyklu hormonálnu liečbu. Ja sa však neviem rozhodnúť medzi hormonálnym telieskom a vaginálnym krúžkom. Celkovo sa dosť hormonálnej liečby bojím a chcela by som čo najmenej zaťažiť organizmus a zároveň byť v pohode.

Čo mi odporúčate?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

zásadný rozdiel je v zložení prípravkov a ich užívaní.

Vaginálny krúžok obsahuje tak estrogény ako aj gestagény. Pôsobí predovšetkým lokálne a do systémového obehu sa vstrebáva málinko hormónov v porovnaní s klasickou perorálnou antikoncepciou. Inzerujete si ho raz mesačne na dobu 21 dní. Následne sa odstráni a po 7 dňovej pauze si ho opäť inzerujete. Menzes by sa mal spravidelniť, upravila by sa jeho dĺžka, ako aj jeho inzenzita by mala byť primeraná.

Vnútromaternicové teliesko sa inzeruje ambulantne gynekológom po dobu 5 rokov. Nemáte teda starosť so sledovaním dní ako pri vaginálnom krúžku. Obsahuje iba gestagény. Ich účinkom je menzes slabučký (niektoré ženy nemajú dokonca žiadny alebo iba raz za pár mesiacov vo forme špinenia). A má aj mnohé iné výhody. Z dlhodobého hľadiska sa Vám cenovo viac oplatí teliesko.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník