Je možné odstránenie cysty na jednodňovej chirurgii?

Zodpovedané
22. sep 2021

Dobrý deň,

dnes mi gynekológ našiel dvojkomorovú cystu na ľavom vaječníku vo veľkosti 50 x 20 mm. Bral krv na onkomarkery a povedal mi, že o mesiac ma pravdepodobne pošle na operáciu na odstránenie cysty.

Dá sa to spraviť aj na jednodňovej gynekológii?

Nedá sa to odstrániť aj injekciou?

Ďakujem

Dobrý deň,

myslím, že by to bolo možné v rámci jednodňovej chirurgie laparoskopicky vyriešiť. Avšak kontaktujte vybrané pracovisko, ktoré Vám poskytne potrebné informácie.

Dávno sa realizovala aspirácia cysty injekčne vaginálnou cestou. Význam to však veľký nemá, keďže cysta nie je odstránená a môže sa znovu naplniť.

Neviem akú dobu ste už sledovaná, ale možnosťou by bolo ešte počkať či spontánne nepraskne. Užívať môžete zatiaľ Gynex kvapky či Thiamin tablety 3x denne.

Záleží však od konkrétneho daného nálezu. Pokiaľ nejde o jednoduchú folikulárnu cystu, tak nemá zmysel čakať. Ostatné budú iba rásť a poškodzovať vaječník ďalej.

V prípade ďalších otázok ma neváhajte kontaktovať.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník