Je môj priebeh čistenia po potrate v poriadku?

Zodpovedané
28. jún 2021

Dobrý deň,

som po potrate, plod sa prestal vyvíjať v 7+1. Poslali ma do nemocnice, kde mi dali na výber okrem kyretáže aj tabletku. Vybrala som si tabletku. O 6 hodín bolo po všetkom, plod a ani vak už v maternici nebol.

Krvácanie mi trvalo 14 dní aj s čistením. Chodila som na pravidelné kontroly do nemocnice kvôli hCG aj kvôli sonu. Menštruácia mi prišla cca 4 - 5 týždňov po potrate. Veľmi dlho sa mi rozbehávala a trvala mi 14 dní aj s čistením. Nemala som žiadne bolesti. Mala som však pohlavný styk s manželom a ako keby mi praskla nejaká cievka v pošve. Mala som troška krvi na slipovej vložke.

Je to v poriadku?

Ďakujem

Dobrý deň,

doba krvácania súvisiaca s potratom a následným čistením je podľa môjho názoru v poriadku. Rovnako prvý menzes po potrate môže byť iný ako ste bežne zvyknutá. Telo sa musí tzv. “spamätať zo šoku”. V prípade ak klesli hodnoty hCG do hladín normy a následne bol realizovaný kontrolný ultrazvuk, kde sa nenašli prípadné zvyšky, malo by byť všetko v poriadku.

Cievy slizníc čerstvo po potrate však môžu byť v týchto častiach citlivejšie a môže prísť počas pohlavného styku k ich narušeniu, čo sa prejaví slabým zakrvácaním.

Krvácanie po pohlavnom styku má však množstvo príčin, ktoré nemusia súvisieť priamo s potratom. V prípade výtoku, svrbenia či diskomfortu je nutné vylúčiť zápal spôsobený infekciou.
Príčinou môže byť tiež príliš intenzívny pohlavný akt, vaginálna suchosť a následné poškodenie sliznice. Ale aj polypy a tumory krčka maternice. Prirodzene môže žena slabo zakrvácať aj počas doby ovulácie, a tiež pri tehotenstve, kedy je zvýšené prekrvenie sliznice pošvy a krčka maternice.

V prípade, že sa krvácanie po pohlavnom styku zopakuje, je nutné vyhľadať svojho ambulantného gynekológa, ktorý zrealizuje potrebné vyšetrenia.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník