Je kľudový režim len o ležaní, alebo môžem aj sedieť a trochu sa prejsť?

Zodpovedané
14. sep 2021

Dobrý deň,

som v 26. týždni a na poslednej poradni mi lekár na základe palpačného a sonografického vaginálneho vyšetrenia nariadil kľudový režim (ľah na chrbte, s nohami vyvýšenými a pod zadkom mať vankúš - veľmi nepríjemná a ťažká poloha), Utrogestan 2 tablety ráno a 3 tablety večer vkladať, 3x denne Magnerot.

Kľudový režim nariadil na základe toho, že krčok nedrží tak ako má. Pri vyšetrení sa dostal tam, kam by sa dostať nemal. A aby sme predišli predčasnému pôrodu, lebo bábätko naráža na kŕčok. Robil aj výter a výsledky sú v poriadku.

V ten istý deň som absolvovala aj 3D vyšetrenie, kde mi druhý lekár zapísal do správy toto.

Vyšetrení deložního hrdla - prijato
Delka hrdla - 33,7 mm
Funnelling - ne
Cervikometria v norme

Povedal, že Utrogestan nemám užívať a že ani kľudový režim nie je potrebné dodržiavať. Môj lekár si ale stojí za svojím.

To ležanie je vyčerpávajúce, som cela ubolená a strácam sily. Som ochotná urobiť všetko, aby bábätko bolo v poriadku, len by som si rada rada prečítala aj Váš názor.

Je kľudový režim len o ležaní, alebo môžem aj sedieť a trochu sa prejsť?

Ďakujem

Dobrý deň,

tak tieto protikladné hodnotenia sú veľmi zaujímavé. Povedala by som, že Váš gynekológ postupuje predovšetkým na základe palpačného vyšetrenia /krčok je napríklad mäkký, vonkajšia bránka pootvorená, či naliehajúca čiastka plodu tesne nalieha a tlačí sa smerom dolu/. Čo sa týka cervikometrie, krčok čiastočne skrátený už máte, aj keď hodnoty sú ešte zatiaľ v norme. Vnútorná bránka pootvorená nie je.

Čo sa týka Utrogestanu, nasadil Vám pomerne vysoké dávky. Obvykle dávame 100-200 mg na večer do pošvy, pokiaľ si zdravotný stav nevyžaduje inak. Magnézium určite užívajte. Pite veľa tekutín.

Ja by som sa zatiaľ riadila doporučeniami Vášho gynekológa. On zhodnotil Váš stav na základne palpačného nálezu ako aj ultrazvukového. A pri najbližšej kontrole sa uvidí. Ide o opatrnosť, pokiaľ je náznak rozbiehajúceho sa pôrodu a teraz sa zastaví, tak v neskoršom období budete môcť mať voľnejší režim aj s prechádzkami.

Ešte Vám poradím ohľadom tej polohy s vankúšom pod zadkom. Ide predovšetkým o to, aby ste mali zdvihnutú panvu a dieťatko sa tlačilo smerom hore a nie dole. Skúste to vyriešiť podvihnutím spodných nôh postele, podložte ich niečim pevným. Určite Vám bude pohodlnejšie ako s vankúšom pod zadkom.

Držím palce!

V prípade ďalších otázok ma neváhajte kontaktovať.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník