Je kliešť v tehotenstve nebezpečný pre plod?

Zodpovedané
25. júl 2022

Dobrý deň,

túto sezónu je zrejme veľa kliešťov. Ja som akurát v poslednom mesiaci tehotenstva a našla som si už druhého kliešťa za túto sezónu.

Ak by bol nakazený, mohlo by to ohroziť bábätko prenosom cez placentu, či je to len nebezpečné pre mňa?

Ďakujem.

Dobrý deň,

ak sú kliešte infikované, môžu byť prenášačom dvoch chorôb, lymskej boreliózy a kliešťovej meningoencefalitídy.

V literatúre sa nepopisuje závažnejší priebeh týchto ochorení u tehotných žien ako u bežnej populácie. V odbornej literatúre je tiež len málo údajov o prenose týchto chorôb na plod a o možnom negatívnom vplyve na jeho vývoj a aj tie, čo sú k dispozícii, nie sú celkom jednoznačné. Borelióza sa neuvádza ako ochorenie primárne poškodzujúce plod.

Oblasť, kde bol prisatý kliešť, je potrebné kontrolovať až 6 týždňov. Ak sa objaví červená škvrna s bledým stredom, čo je už príznak boreliózy, treba čo najskôr navštíviť lekára a začať antibiotickú liečbu. Sprievodné celkové príznaky sú zvracanie, zvýšená teplota, ospalosť.

Odber krvi na potvrdenie včasného štádia tejto diagnózy sa neodporúča. Protilátky sa vytvárajú oneskorene a u mnohých pacientov nie sú prítomné ani počas prvého štádia boreliózy. Na druhej strane, pozitívne protilátky môžu pretrvávať aj dlhšie obdobie po prípadnom prekonaní boreliózy v minulosti.

V prípade výskytu len séropozitivity - bez príznakov ochorenia, sa zvyčajne neindikuje liečba. Nebolo zistené vyššie riziko poškodenia plodu u séropozitívnych žien. Ak vzniknú príznaky ochorenia, je možná liečba vhodnými antibiotikami (ceftriaxon) aj v tehotenstve.

Čo sa týka kliešťovej encefalitídy, prejavmi tohto nebezpečného ochorenia sú vysoká horúčka a silná bolesť hlavy. Pri týchto symptómoch je potrebné ihneď vyhľadať lekára. Špecifická liečba proti tomuto vírusu ale neexistuje, podávajú sa iba lieky na zmiernenie príznakov ochorenia.
Priebeh meningoencefalitídy môže byť mierny, ale aj závažnejší s postihnutím mozgu. Jednoznačný negatívny vplyv na vyvíjajúce sa dieťa však zistený nebol.

Informujte svojho gynekológa.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník