Je ešte šanca, že sa dieťa otočí na PPH I predné postavenie?

Zodpovedané
17. júl 2022

Dobrý deň,

som v 36. týždni a z USG som sa dozvedela, že poloha plodu je PPH I zadné. Na internete som sa dočítala, že v tomto prípade má dieťatko ťažšiu cestu na svet, keďže musí v pôrodných cestách rotovať.

Je ešte šanca, že by sa otočilo na PPH I predné postavenie?

Prvorodený syn mal pravdepodobne podobné postavenie, keďže pôrod som mala dlhší a aj napriek epidurálke - možno už prestala účinkovať - bolestivý.

V akej polohe by som mala stráviť väčšinu času pred fázou tlačenia, aby som si uľavila od bolesti?

Ďakujem za názory a rady. 🙂

Dobrý deň,

vôbec sa tým nezaťažujte. V akejkoľvek polohe dieťatko aktuálne je, neznamená, že to tak bude aj pri pôrode. Táto poloha sa tiež dá pekne porodiť. Proste ak to má ísť, pôjde to. Nezabúdajte tiež na to, že druhý pôrod býva rýchlejší, keďže predchádzajúce dieťatko spravilo cestu tomu druhému 🙂.

Čo sa týka polohy počas pôrodu, je to veľmi individuálne. Každej žene pomáha niečo iné a výborná pôrodná asistentka prítomná pri pôrode by mala vedieť poradiť. Poradím len toľko, čím viac to v danej polohe bolí, tým rýchlejšie to pôjde. Všeobecne sa pýtajte veľa do sprchy.

Držím palce!

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník