Je bezpečné brať Biseptol v tehotenstve?

Zodpovedané
15. feb 2022

Dobrý deň,

gynekológ a aj obvodná lekárka mi nezávisle od seba po dlhom zvážení na základe citilvosti na baktériu Klebsiella pneumoniae v moči z kutlivácie vybral Biseptol na 12 pri zápale močových ciest. Kým prišli výsledky, pocitovo som už nemala príznaky zápalu.

Som v 19. týždni a plne dôverujem gynekológovi, aj obvodnej lekárke. Je mi jasné, že neliečený zápal je horší pre bábätko. Užívam aj probiotiká.
Ohľadne Biseptolu v tehotenstve sa toho nikde nepíše.

Lekár vravel, že ùčinok je vyšşí ako riziko. V príbalovom letáku spomínajú hlavne 1. a 3. trimester, že je to rizikovejšie. Obávam sa však o drobca.

Ako si môžem pomôcť, aby sa to nevracalo?

Netuším, kde som to chytila. Od začiatku som PN kvôli hematómu a v nemocnici som ležala pred 3 rokmi naposledy. Na gynekologickej pohotovosti som bola pre krvácanie v 6. týždni a odvtedy som doma.

Ďakujem

Dobrý deň,

Biseptol sa má užívať len po dôkladnom uvážení prínosu/rizika. Pokiaľ na iné vhodnejšie antibiotikum nebola preukázaná citlivosť, tak je povedzme vhodnou voľbou.

Klebsiella nie je úplne nezvyčajným nálezom. Mohla jednoducho prejsť z konečníka a spôsobiť ťažkosti. V tehotenstve je telo citlivejšie.

Dodržujte hygienický režim, užívajte probiotiká, pite veľa tekutín a malo by to byť v poriadku.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník