Do ktorého týždňa je vhodné ísť na morfologický ultrazvuk?

Zodpovedané
26. aug 2021

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom morfologického ultrazvuku.

Do ktorého týždňa je vhodné ísť na morfologický ultrazvuk?

Bola som objednaná 21+3, ale zmenili mi termín na 23+3.

Je to podľa Vás v poriadku?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

morfologický ultrazvuk sa obvykle absolvuje medzi 18+0 a 22+0 týždňom gravidity.
Neobávajte sa však, aj Váš termín je v poriadku.

Ide predovšetkým o včasnú diagnostiku vrodený vád. Pokiaľ by bola nutná genetická konzultácia a amniocentéza pri podozrení na chromozomálnu vadu, výsledok spracovania plodovej vody je k dispozícii cca za 3 týždne. Dá sa však podľa potreby aj urýchliť po odoslaní do špecializovaných laboratórií, kedy je výsledok k dispozícii za 24 - 48 hodín.

Naše zákony umožňujú prerušenie gravidity z genetických príčin do ukončenia 24. týždňa gravidity.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník