Dá sa znížiť testosterón a AMH?

Zodpovedané
19. okt 2022

Pekný deň,

mám testosterón 2.11 a AMH 9,64 – dr mi povedal, že mám pcos. 1x v živote som mala urobený hormonálny profil 2x za mesiac. Dr povedal, že bol neovulačný. Dr ma ďalej poslal na diabeto, aby vylúčil inzulínovú rezistenciu. Mám 29 rokov, 96 kg, 177 cm. Prosím vás, nič ďalej mi nebolo povedané, iba že dieťa mať 100 % nebudem. Som z toho hotová.

Je niečo ako sa dá znížiť testosterón – AMH a ako otehotnieť? 🙁

Moje otázky na vás:
1. Ak schudnem, je možné, že sa zníži testosterón a AMH?
2. Ak schudnem, môžem sa pcos zbaviť? (Všade čítam, že redukcia váhy.)
3. Je možné mať deti aj prirodzene?
4. Odporúčate mi nečakať a navštíviť centrum asistovanej reprodukcie?
5. Sú lieky na zníženie testosterónu a AMH?
6. Ak mi meral len 1x teraz hormóny a zistil, že cyklus bol neovulačný, budú neovulačné aj ďalšie cykly?
7. Je možné, že ak zistia inzulínovú rezistenciu a nasadia Metformin, upraví sa testosterón aj AMH?

Vďaka za info :( som z toho smutná.

Dobrý deň,

hladina testosterónu nie je problémom. Ten mávajú pomerne často ženy vyšší. Dokonca ho Vy máte v norme. Norma sa udáva do 2,96nmol/l.

Čo sa týka zvyšných otázok, mohla by Vám,
mohla by Vám pomôcť odpoveď na otázku:

https://www.modrykonik.sk/ask-an-expert/gynekol...

Ak by ste mali aj iné otázky, neváhajte ma kontaktovať.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník