Dá sa rozlíšiť bakteriálna infekcia a zápal od mykózy?

Zodpovedané
25. jan 2023

Dobrý deň,

prosím, dá sa nejakým spôsobom rozlíšiť bakteriálna infekcia a zápal od mykózy?

Som 4 mesiace po kyrete z dôvodu MA. Od kyretu mám niekedy, nie každý deň, tak raz za 2 - 3 dni, žltý výtok (možno jemne žlto-zelený), taký hustejší "hladký", nie hrudkovitý. Nezapácha. Ale predtým som ho nikdy nemala, vždy len biely. Na kontrole 2 týždne po kyrete bolo všetko ok. Posledný týždeň pociťujem už aj svrbenie, ktoré som nikdy nemala.

Myslíte, že treba zájsť ku doktorke alebo môžem najskôr skúsiť napr. Canesten gyn kombi, či to nie je iba dáka mykóza?

Pred kyretom som nikdy nemala takéto problémy a to mám 35 r. 🙄

Ďalšia moja otázka: Menštruáciu som mala od kyretu 3x, ale je veľmi slabá a krátka. Naposledy trvala len 1,5 dňa a bola slabučká.

Ak neplánujem ďalšie deti, treba to riešiť?

Ďakujem.

Dobrý deň,

môžete skúsiť Ginexid výplachy 3 dni za sebou s následným užívaním vaginálnych probiotík - Gynimun intim protect 10 dní. Podľa popisovaných ťažkostí sa nejedná o kvasinkovú infekciu.

Pokiaľ sa neuľaví, vyhľadajte ambulantného gynekológa, ktorý Vás vyšetrí.

Čo sa týka intenzity menzesu, pokiaľ v dohľadnej dobe neplánujete graviditu, nie je potrebné to riešiť.

V prípade ďalších otázok ma neváhajte kontaktovať.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník