Čo znamená pojem "vystupňované reaktívne zmeny, metaplázia"?

Zodpovedané
22. jan 2023

Dobrý deň, pani doktorka,

prosím Vás o dovysvetlenie výsledkov cytológie, doktor mi napísal, že výsledky sú v poriadku:

“posledná menštruácia: /
Hodnotiteľnosť materiálu
Vhodné na interpretáciu
komponenty endocervikálne/transformačnej zóny prítomné

Hormonálny status
zodpovedá

Organizmy
Zmiešaná bakteriálna flóra

Iné nenádorové nálezy
vystupňované reaktívne zmeny
metaplázia

Skvamózne epitélie
Negatívne v zmysle intraepiteliálnej neoplázie alebo malignity (NILM)

Glandulárne epitélie
Negatívne v zmysle intraepiteliálnej neoplázie alebo malignity (NILM)”

Čo znamená pojem vystupňované reaktívne zmeny, metaplázia?

Nie je potrebné urobiť nejaké doplňujúce gynekologické vyšetrenia v tomto prípade?

Ďakujem.

Dobrý deň,

pokiaľ je to nutné, obvykle doporučí patológ kontrolu s odstupom 4-6 mesiacov.

Ide o lokálny nález napríklad po prekonanom/prebiehajúcom zápale. Pokiaľ máte ťažkosti, je potrebné sa preliečiť.

Nemusíte sa ale obávať, pokiaľ nemáte ťažkosti, postačí kontrola podľa doporučenia. Z hľadiska malignity je nález negatívny.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník