Čo znamená oslabená jazva po sekcii?

Zodpovedané
13. mar 2022

Dobrý deň,

mám za sebou 2 sekcie, z toto mi 1 dieťatko zomrelo. Bola som na ultrazvuku a vraj je jazva oslabená 2 mm.

Čo to znamená?

Doktorka povedala, že môžem otehotnieť a budem viac sledovaná.

Nemôže sa jazva roztrhnúť počas tehotenstva?

Ďakujem

Dobrý deň,

ide o stenčenie steny maternice v mieste jazvy. Nemyslím si, že sa ale musíte obávať.

Nie raz vidíme pri sekcii tak stenčenú jazvu, že tam prakticky stena maternice ani nie je a je vodoteľný iba vak blán. Práve z tohto dôvodu môže byť spontánny pôrod po predchádzajúcom cisárskom reze nebezpečný. Jazva to nemusí pri kontrakčnej činnosti vydržať, čoho následky môžu byť fatálne.

Budete pravidelne sledovaná, predovšetkým v pokročilom týždni gravidity a budete mať plánovaný pôrod cisárskym rezom.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník