Čo znamená, keď mám folikuly na vaječníkoch?

Zodpovedané
24. feb 2023

Dobrý deň,

pri vyšetrení u gynekológa mi bolo povedané, že mám viac folikúl na vaječníkoch. Jeden vaječník mám zväčšený.

Čo to znamená?

Budem môcť mať dieťatko v budúcnosti?

Ďakujem

Dobrý deň,

folikuly sú prirodzenou súčasťou vaječníkov. Každý mesiac jeden narastie a v strede cyklu praskne. Tomu hovoríme ovulácia.

Pravdepodobne máte na mysli syndróm polycystických ovárií. Nevidela som konkrétny nález, preto sa bližšie vyjadriť neviem. Pokiaľ by ste mali PCO spojený s poruchami cyklu, mohol by nastať problém s otehotnením. Príčina býva v anovulačných cykloch (neprebehne ovulácia) a v rámci liečby ju treba vyvolávať ak sa plánuje tehotenstvo.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník