Čo znamená dermoidná cysta?

Zodpovedané
16. mar 2022

Dobrý deň,

v januári pri preventívnej prehliadke mi bola objavená cysta. Čakalo sa na ďalší menzes. Cytológia je v poriadku, ale cysta ostala. Lekárka mi povedala, že je to dermoidná cysta. Vraj je to vrodené a dosť časté.

Viete mi podať viac informácií?

Kvôli čomu sa berú onkomarkery?

Ďakujem

Dobrý deň,

dermoidná cysta je nezhubným nádorom pôvodom zo zárodočných buniek. Práve preto jej obsahom môže byť v podstate čokoľvek - najčastejšie tuk, vlasy, zuby. Ide skutočne o pomerne častý nález u mladších žien. Je potrebné ju odstrániť, pretože sama nezmizne. Bude iba rásť a ničiť zvyšok zdravého tkaniva vaječníka. Malígny zvrat je zriedkavý, ale možný.

Onkomarkery je v rámci diferenciálnej diagnostiky a tiež prevencie vždy nutné pri náleze na vaječníkoch odobrať.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník