Čo spôsobuje sústavné tmavohnedé špinenie po pôrode?

Zodpovedané
18. okt 2021

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom môjho problému. V novembri 2020 som dostala prvý menzes po pôrode (rodila som na konci júla 2020). Odvtedy mi začali gynekologické problémy. Každý jeden mesiac mi cca 10 - 14 dní pred menzesom nastane bezbolestné silné tmavohnedé špinenie.

Doktorka mi najskôr nasadila Duphaston - nepomohol. Potom mi dala antikoncepciu Daylette - nepomohla a ani Norethisteron nepomohol. Následne som podstúpila vyčistenie dutiny maternice - kyretáž a začala som užívať antikoncepciu Belara. Špinenie mi opäť začalo.

Čo by mi pomohlo?

Nič mi na zastavenie špinenia nepomohlo. Pred tehotenstvom som užívala 6 rokov Belaru bez akýchkoľvek gynekologických problémov. Po jej vysadení som v podstate hneď plánovane otehotnela.

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

Vaša gynekologička zvolila absolútne správny postup a vyčerpala takmer všetky možnosti.

Je potrebné ešte zrealizovať stery a vylúčiť zápal. Tiež cytológiu - ale tú myslím, že zrealizovanú máte, keďže ste sa svoj stav aktívne snažili riešiť.

Možnosťou je si ešte k antikoncepcii nasadiť Ascorutin 3x denne. Stabilizuje stenu drobných ciev, aby nepraskali. Prípadne Dicynone, ale ten je na predpis.

No a nakoniec by bolo možné zvážiť ešte hysteroskopické vyšetrenie.

V prípade ďalších otázok ma neváhajte kontaktovať.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník