Čo robiť, ak mám nezastaviteľný menzes?

Zodpovedané
3. sep 2022

Dobrý deň prajem,

silný menzes mám už 3 roky. Pred 2,5 rokom sa mi však nedal zastaviť, až som skončila v nemocnici na transfúziách. Odvtedy v podstate 2 roky som bola na Norethisterone. Vždy po vysadení po nejakom čase zase prišiel nezastaviteľný menzes. Už to rozoznám, krv je jasnejšia, zrazeniny väčšie. Tak vždy Dicynone, Norethisteron, oxytocín na zastavenie. Potom mi konečne gynekológ urobil hormonálny profil. Vraj mi chýba estrogén. Zaviedol mi v apríli Levosert. Odvtedy stále špinenie. Len v máji a v júni týždeň pauza. V auguste mi kázal dať vitamín E a pri ňom konečne 2 týždne pauza. Ale na konci augusta originál menzes, i keď nie tak silný ako kedysi, ale zase jasná krv, veľké zrazeniny. Beriem len Dicynone, trochu to zmiernil, ale nezastavil. Ako doktorovi znova volať budem, ale potrebujem sa poradiť už aj s niekým iným. Na kyretáž to nikdy nebolo, v maternici vždy všetko v poriadku. Teliesko mi ale od zavedenia nepozeral. 39 rokov mám. Tabletkovú HAK brať nemôžem, lebo mám iné lieky ťažké na pečeň. Zúfalá som už po 3 rokoch.

Aký je váš názor, prípadne čo by mi ešte mohlo pomôcť?

Ďakujem.

Dobrý deň,

po zavedení IUS je potrebné skontrolovať jeho polohu. Ak sa zošmykol a nie je na správnom mieste, dôsledkom môže byť špinenie.

Pokiaľ je teliesko na správnom mieste, HAK užívať nemôžete, lieky na zmiernenie krvácania nepomáhajú a detičky už neplánujete mať, je vhodné porozmýšľať nad indikáciou hysterektómie.

Ku kyretáži a jednoznačnému riešeniu sa vyjadriť však nemôžem, keďže som nález nevidela.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník