Čo robiť, ak mám nepríjemné vedľajšie účinky pri Teyle?

Zodpovedané
24. jan 2023

Dobrý deň,

už dávnejšie som mala skúsenosť s HAK Ornibel. Čo si pamätám, tak som mala pri nej občasne miernejšie kŕče v podbrušku. Po vysadení tejto HAK som po polroku prešla na Teylu. Mám ju prvý mesiac, ale mám dosť nepríjemne vedľajšie účinky - “kýve” mi to s náladou, veľmi ma bolia prsníky, a taktiež mám bolesti podobné menštruačným mimo menzes a sú asi o niečo horšie. Aj som špinila po podráždení. Momentálne mám týždeň bez krúžka a menštruácia mi pripadá priliš silná na HAK, aj mám bolesti.

Neviem či je vhodné zájsť za gynekológom alebo počkať či sa to neupraví?

Mám Crohnovu chorobu, takže moc nemám na výber z HAK, deti nechcem ale teliesko mi nechcú zaviesť.

Ďakujem.

Dobrý deň,

doporučila by som počkať ešte aspoň jeden mesiac (ideálne celkovo 3 mesiace). Pokiaľ by ťažkosti pretrvávali, zváži sa zmena preparátu. Ornibel aj Teyla majú rovnaké zloženie hormónov, líši sa len ich výrobca. Možnosťou je ešte Nuvaring, obsahuje rovnaké hormóny, ale v trošku inom množstve.

To, že ste ešte nerodili, nie je kontraindikáciou pre zavedenie telieska.

V prípade ďalších otázok ma neváhajte kontaktovať.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník