Čo presne znamená defekt na maternici?

Zodpovedané
10. jan 2023

Dobrý deň prajem,

chcela by som sa spýtať, pred 11 rokmi som mala cisársky. Praskla mi placenta v 37. tt. No samozrejme, že som chodila pravidelne na kontrolu ale po 3 rokoch mi zistili, že mám vraj defekt na maternici. Doteraz mi nevysvetlil nik, že čo to znamená. Odvtedy som 2x otehotnela ale potratila. Chodila som na vyšetrenia, kde mi povedali, že som v poriadku a plodná. Našla som si nového gyn. ktorý tvrdí, že tam nič nemám a aj keď áno, neovplyvňuje to.

Mohli by ste mi prosím poradiť, že čo by som mala spraviť a aké vyšetrenie alebo čo robiť, aby som zistila, či niekedy budem môcť porodiť zdravé dieťa?

Keďže to prvé, chlapček, mi zomrel - dmo.

Ďakujem veľmi pekne za odpoveď.

Dobrý deň,

defekt na maternici je širší pojem. Vedela by som si pod tým predstaviť "dieru" po cisárskom reze, ale aj vrodenú vývojovú vadu maternice.

Ideálne by bolo Vás povyšetrovať. Hematologické vyšetrenie, imunologické vyšetrenie, genetické vyšetrenie Vás aj partnera. Samozrejmosťou je gynekologické vyšetrenie a prípadne zvážiť HSK (hysteroskopickú) diagnostiku dutiny maternice.

Pokiaľ máte viac ako 35 rokov, zvážte rovno konzultáciu v CAR.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník