Čo na zápaly v tehotenstve?

Zodpovedané
2. nov 2022

Dobrý deň,

chcela by som sa opýtať, ako môžem predísť večným zápalom v tehotenstve. Ťažkosti nemám žiadne, no čo výter, to zápal.

Čo robím zle?

Intímna hygiena bez parfumovaných gélov, oblečenie tesné nenosím, sladkému sa vyvarujem, mliečne nekonzumujem, pohlavný styk nie je kvôli problémom s krčkom.

Tak prečo mám stále zápal?

Už neviem, čo robiť.

Ďakujem.

Dobrý deň,

ja to v ambulancii vysvetľujem tak jednoducho. Konečník máme my ženy veľmi blízko pošvového vchodu. Stačí, že sa menej dobre utrieme po stolici, niekoľkokrát si následne sadneme a postavíme, nohavičky sa posúvajú z miesta na miesto a baktéria, ktorá sa bežne vyskytuje v konečníku je v pošve. Obvykle si s ňou poradí bežná vaginálna flóra a zápal sa nerozvinie, avšak ak má žena nedostatok laktobacilov plus prirodzene zníženú imunitu v tehotenstve, problém je na svete.

A teda. Ideálne je sa po stolici osprchovať, prípadne mimo domova použiť vlhčený toaletný papier. A užívať laktobacily dlhodobo. Skúste Gynimun intim protect v úvode 10 dní každý večer a následne 1x týždenne počas celého tehotenstva.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník