Čo mi odporúčate, keď mám zväčšenú cystu a vysoký estradiol?

Zodpovedané
20. jan 2022

Dobrý deň,

na ľavom vaječníku mám cystu sledovanú cca 4 roky. V novembri mala 5 cm. Teraz v januári narástla na 8 cm. Išla som kvôli bolestiam k doktorovi. V novembri mi robil HP na moju žiadosť a mala som estradiol 1322 strašné hodnoty.

Keď mi teraz našiel zväčšenú cystu, tak som sa pýtala, či to nemá súvislosť. Vraj nie. No ja čítam iné na googli a samozrejme rakovina vaječníka. Dal mi lieky Thyamin a po menzese mám prísť.

Môže ísť o rakovinu vaječníka?

Pozerali mi tu cystu aj na sone prsníka. Vraj je väčšia a že nevidno nič zlé. Hormonálnu antikoncepciu som nikdy. HP mi bol robený na 8. deň cyklu.

Ďakujem

Dobrý deň,

cysta skutočne dorástla do väčších rozmerov. Podľa môjho názoru je na mieste jej operačné riešenie. Pôvod cysty sa dá predpovedať ultrazvukovým vyšetrením, na ktorom sa sledujú typické známky malignity a tiež odberom onkomarkerov. Definitívnu diagnózu však získame až histologickým vyšetrením po odbere vzorky.

Čo sa týka zvýšenej hladiny estrogénov, môžu byť vyššie pre prítomnosť cysty. Určite to hneď neznamená rakovinu.

Pokiaľ by ste pociťovali prudké bolesti v podbrušku, vyhľadajte najbližšiu gynekologickú pohotovosť.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník