Čo je dôvodom, keď má budúca mamička málo detskej DNA v krvi?

Zodpovedané
8. júl 2021

Dobrý deň,

38 ročná sestra čaká prvé bábätko. Doktorka jej ponúkla trisomy test. Po prvom odobratí krvi jej povedali, že v krvi má málo detskej DNA. Tak jej odobrali vzorky znova. Výsledok bol však rovnaký - málo detskej DNA v krvi.

Momentálne je v 15 tt/4 dni.

Čo môže byť dôvodom toho, že má málo DNA v krvi?

Je dôvod sa niečoho obávať?

Zatiaľ má všetky výsledky u svojej doktorky v poriadku.

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

najčastejšie sa jedná o prípady, keď žena užíva lieky na riedenie krvi. Tiež býva nízka fetálna frakcia spojená s ranným tehotenstvom alebo vysokým BMI matky.

V určitých prípadoch však môže značiť genetickú abnormalitu plodu.

Riaďte sa pokynmi laboratória a Vášho gynekológa. Vo väčšine prípadov sa odber opakuje. Pokiaľ je však vo vzorke niečo nezvyčajné, laboratórium by malo kontaktovať lekára, ktorý je poučený o ďalšom postupe (prípadne o nutnosti ďalšieho invazívneho testovania).

Držím palce.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník