Čo ešte môžem skúsiť na sústavné špinenie a aké vyšetrenie by mi pomohlo?

Zodpovedané
27. júl 2022

Dobrý deň,

písala som do Vašej poradne pred 9 mesiacmi.

V novembri 2020 som dostala prvý menzes po pôrode (rodila som na konci júla 2020) a odvtedy mi začali gynekologické problémy. Každý jeden mesiac mi cca 10 - 14 dní pred menzesom nastane bezbolestné silné tmavohnedé/krvavé špinenie, ktoré trvá v podstate do menzesu.

Doktorka mi najskôr nasadila Duphaston - nepomohol. Potom mi dala antikoncepciu Daylette - nepomohla a ani Norethisteron nepomohol. Následne som podstúpila vyčistenie dutiny maternice - kyretáž a začala som užívať antikoncepciu Belara. Špinenie mi opäť začalo. Do tretice mi nasadila Diacyclen, ktorý taktiež nepomohol. Pred mesiacom som podstúpila ďalšiu hysteroskopiu s negatívnym výsledkom. Tento mesiac mi krvavé/tmavohnedé silné špinenie začalo opäť. Po sexuálnom styku sme s partnerom krvaví. Od tehotenstva som sledovaná na endokrynológii, pričom výsledky štítnej žľazy mám od pôrodu optimálne bez liečby. V priebehu minulého mesiaca sa mi ku všetkým gynekologickým problémom pridružilo obsiahle vitiligo, silné vypadávanie vlasov a zjavné lámanie nechtov. Stravovanie som nezmenila.

Aké vyšetrenie by mi prosím Vás pomohlo?

S gynekológom som k ďalšiemu mesiacu dohodnutá na zavedení hormonálneho telieska Mirena. Avšak, z mojej situácie som zúfalá, špinenie je silné, nepohodlné a bojím sa infekcií.

Nič mi na zastavenie špinenia nepomohlo. Pred tehotenstvom som užívala 6 rokov Belaru bez akýchkoľvek gynekologických problémov. Po jej vysadení som v podstate hneď plánovane otehotnela.

Ďakujem.

Dobrý deň,

zaujímavé. Váš gynekológ však zrealizoval všetko čo mal. Ak sú všetky výsledky negatívne, skúste skutočne hormonálne teliesko. Je bezpečné a účinné. Nezľaknite sa však špinenia prvé tri mesiace po jeho zavedení, telo si musí zvyknúť.

Čo sa týka ostatných ťažkostí, ťažko povedať. Neprekonali ste Covid-19? Veľmi veľa žien udáva vypadávanie vlasov po prekonaní.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník