Chvíľkový pokles oziev na CTG - stáva sa to?

Zodpovedané
23. nov 2022

Dobrý deň,

bola som hospitalizovaná na pozorovaní v nemocnici, som v 37. tt. Natočili mi asi 6 monitorov za 24 hodín, všetky boli ukážkové. Pri prepúšťaní mi samozrejme robili posledný, kde na chvíľku klesli ozvy bábätka. Dovtedy bol záznam krásny, potom neviem či sa posunula sonda alebo nie, volala som aj sestričku, tam mi to poposúvala všelijako, ľahla som si na bok a potom ozvy boli zas ukážkové. Sestrička ma presviedčala, že to nebol pokles oziev ale iba že proste sa sonda posunula, a tým pádom nezachytávala srdiečko dobre. Išla som na záverečné vyšetrenie, kde pán doktor ale povedal, že pri nejakom sťahu maternice bábätko dobre nezareagovalo a bol tam pokles. Nechali si ma tu teda naďalej.

Prosím Vás, stáva sa to?

Je možné, že budem mať ďalšie ctg v poriadku, aj bábätko?

Nechcem aby mi predčasne vyvolali pôrod. Ale samozrejme pre dobro bábätka čokoľvek, len či sa s niečím takýmto stretávate.

Ďakujem.

Dobrý deň,

áno, stáva sa to. Potrebovala by som vidieť záznam aby som sa vedela konkrétne vyjadriť. Okrem CTG záznamov je potrebné pravidelne kontrolovať aj prietoky v pupočníku.
Tieto dve vyšetrenia povedia najviac o aktuálnom stave bábätka a placenty.

Jednou možnosťou je, že skutočne sa sonda alebo bábätko iba posunuli a nezachytili sa ozvy. Druhou je, že sa bábätku pri polohe na chrbte nepáči - tzv. syndróm dolnej dutej žily, kedy veľká váha maternice tlačí na Vašu dolnú dutú žilu a k bábätku sa následne nedostáva dostatok kyslíka, preto je potrebné ležať už do konca termínu na boku. Treťou je, že bábätko nereaguje dobre na sťahy maternice, prípadne si pritláčalo niekde pupočník. A posledou je nesprávne fungovanie placenty.

Musí sa to odsledovať. Ak to bude nutné, pôrod sa ukončí. Neobávajte sa, ste pod dohľadom.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník