Čakáme tretie dieťa, ďalšie už neplánujeme. Aké máme možnosti ochrany?

Zodpovedané
11. aug 2021

Dobrý deň,

čakáme tretie dieťa, ďalšie už neplánujeme. Manžel nechce podstúpiť žiaden zákrok, ktorý by ho urobil neplodným.

Užívanie antikoncepcie počas dojčenia mi nepríde vhodné.

Aké možnosti okrem kondómu máme?

Dá sa urobiť nejaký zákrok aj počas pôrodu?

Najstaršieho som rodila sekciou a najmladšiu prirodzene.

Ďakujem

Dobrý deň,

počas kojenia môžete užívať jednozložkovú gestagénovú antikoncepciu.

Počas pôrodu cisárskym rezom je možné zrealizovať sterilizáciu, pri spontánnom pôrode zákrok možný nie je.

Ďalšou možnosťou je vnútromaternicové teliesko. Jeho výhodou je, že sa ponecháva v maternici priemerne 5 rokov.

Ďalej si môžete zvoliť bariérovú metódu /kondóm/ a spermicídne látky /Pharmatex vaginálny krém alebo tablety/.

Prerušovaná súlož a sledovanie bazálnej teploty nie je úplne spoľahlivou metódou.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník