Čakám dvojičky a mám vysoké hodnoty toxoplazmy v 13. týždni. Čo mi odporúčate?

Zodpovedané
11. jan 2022

Dobrý deň,

dnes som sa dozvedela, že mám vysoké hodnoty toxoplazmy. Momentálne končím 13 týždeň a čakám dvojičky.

Je veľmi veľké riziko, že detičky budú choré?

Čo mi odporúčate?

Lekár mi toho veľmi nepovedal, na infekčné mám ísť až o týždeň. No veľmi sa bojím, keďže čítam iba negatívne veci.

Ďakujem

Dobrý deň,

IgM protilátky - aktuálna infekcia/čerstvo prekonaná
IgG protilátky - prekonaná infekcia

Izolovane zvýšená hodnota protilátok IgG by nám povedala, že ste toxoplazmózu v minulosti prekonali. V tom prípade o nič nejde, dieťatko ohrozené nie je.

Keďže máte hraničné IgM a vyššie IgG toxoplazmózu ste prekonali pravdepodobne nedávno, kľudne aj pred tehotenstvom. Je ale potrebné, aby sa k tomu vyjadril infektológ, pod ktorého odbornosť to spadá a navrhol prípadný postup.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník