Bábätko v 37. týždni má veľké bruško. Je to životu nebezpečné?

Zodpovedané
15. apr 2022

Dobrý deň,

moja kamarátka je v 37. týždni. Dnes bola na kontrole u gynekológa a bábätko má veľké bruško. Nič viac jej k tomu doktor nepovedal, len ju poslal do najbližšej nemocnice. Tam zistili, že ani placenta nie je celkom v poriadku a bábo má viac ako 4 kg kvôli nadmerne veľkému brušku.

Do lekárskej správy jej napísali:
Záver: Grav. m. X .hebd: 37 plus 0 . VVCH plodu : megacolon . Susp. macrosio foeti. Toxoplazmoza u matky. Rh -negat. KS matky. Anaemia gravidarum v th.
O26.88

Čo táto diagnóza znamená?

Prežije bábätko s takouto chorobou?

Dá sa to nejako operačne alebo nejakým spôsobom liečiť?

Aká je príčina tejto choroby?

Čo mohlo spôsobiť to nadmerne veľké bruško?

Ďakujem

Dobrý deň,

podľa toho čo píšete, pôjde pravdepodobne o Megacolon congenitum - Hirschsprungovu chorobu. Ide o vrodenú vývojovú vadu a teda chyba sa stala počas vývoja čreva. Liečba je operačná. Výsledky bývajú priaznivé.

Znepokojujúca je ale infekcia toxoplazmózy u matky, ktorá môže mať za následok vážne postihnutia plodu (dominuje postihnutie CNS a sietnice oka). Najzávažnejšie dôsledky sú, pokiaľ sa matka infikovala v úvode tehotentsva.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník