Aký význam má užívanie progesterónu v tehotenstve?

Zodpovedané
16. nov 2021

Dobrý deň,

na 3D ultrazvuku v 15. týždni bolo zistené, že placenta je vpredu nízko.

Čo to znamená?

Aký význam má užívanie progesterónu v tehotenstve?

Ďakujem

Dobrý deň,

to, že je placenta vpredu, nie je nič neobvyklé. Môže byť lokalizovaná kdekoľvek.

A to, že je nízko - je široký pojem. Ako nízko? Zasahuje alebo prekrýva vnútornú bránku? Pokiaľ je len nižšie, tak sa nie je čoho obávať. Postupujúcim tehotenstvom rastom maternice sa bude vyťahovať vyššie a jej lokalizácia by teda pri pôrode nemala spôsobovať ťažkosti.

V prípade, že by išlo o diagnózu vcestnej placenty (placenta praevia), išlo by o indikáciu k ukončeniu pôrodu cisárskym rezom.
V 15. týždni tehotenstva je ale veľmi skoro jej uloženie hodnotiť.

Čo sa týka progesterónu, tak v druhom trimestri pomáha udržať maternicu v pokoji (aby nekontrahovala) a predchádzať predčasnému dozrievaniu krčka maternice. To by mohlo byť príčinou hroziaceho potratu/predčasného pôrodu.

V prípade ďalších otázok ma neváhajte kontaktovať.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník