Aký rozdiel sa toleruje v meraniach pri biometrii plodu?

Zodpovedané
8. júl 2022

Dobrý deň, pani doktorka,

aký rozdiel sa toleruje v meraniach pri biometrii plodu?

Dnes som podľa poslednej ms 16+2 tt a podľa merania FL stehennej kostičky (1,91 cm) 15+5.

Je takýto rozdiel v poriadku?

Screening v 12 tt aj trisomy testy sú negatívne. NTD výsledky zatiaľ nemám ale podľa sona bolo všetko v poriadku a nebol viditeľný žiaden defekt nervovej trubice.

Ďakujem za odpoveď.

Dobrý deň,

ide iba o jedno meranie. Pri vyšetrení sa meria BPD, HC, AC, FL - základné. Z jedného parametra sa nedá objektívne usúdiť o aký rozdiel ide. Tiež by bolo dobré vedieť výsledky meraní v 12gt. oproti termínu podľa PM. V 16gt. nám postačuje parameter BPD pre realizáciu integrovaného skríningu. V 20gt. bude dieťatko komplexne premerané a okrem toho sa pozrú aj orgány plodu, tzv. morfologický ultrazvuk.

Zatiaľ sa neobávajte, v 16gt. stehenná kostička nie je smerodatná.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník