Aký máte názor na očkovanie proti Covid-19 v 29. týždni?

Zodpovedané
30. jún 2021

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom môjho problému. Som v 28. týždni a donedávna som vnímala vyjadrenia, že pokiaľ žena nie je vystavená riziku Covidu v tehotenstve, tak je lepšie očkovanie radšej odložiť po pôrode.

Termín pôrodu mám na september. S manželom pracujeme z domu. On je očkovaný a vo vnútorných priestoroch sa s nikým nestretávame. Gynekologička a imunologička mi očkovanie neodporučili pre možné riziko vedľajších účinkov.

V mojom prípade možno aj pre sporadickú alergickú reakciu na lieky. Vyzeralo to, že situácia sa bude do septembra (pôrod) zlepšovať a ak sa budem chrániť respirátorom vo vnútorných priestoroch, tak šancu dostať Covid vyhodnotili u mňa na malú. Chodím len k lekárom, sporadicky na terasku v meste.

S príchodom delta variantu mam však strach sa neočkovať, keďže doba rizikového vystavenia sa Covidu a infekcie sa skrátila z 15 minút na 10 sekúnd a je infekčný aj vo vonkajšom prostredí.

Som astmatička, mám gest.diabetes a o bábätko sa veľmi bojím. Je dlho vytúžené. Nechcem mu ublížiť očkovaním a ani možným Covidom. Zároveň vidím uvoľnený prístup očkovaných a túžbu môjho manžela sa aspoň vonku trochu socializovať (krčma, turistika s kamarátmi, opekačka s rodinou).

Odporučili by ste mi očkovať sa v tehotenstve kvôli delte?

Ďakujem

Dobrý deň,

k tejto téme sa vie najlepšie vyjadriť imunológ.Určite sa riaďte jeho doporučením, on pozná Váš zdravotný stav najlepšie.

Všeobecne však patrí očkovanie proti Covid-19 u tehotných za doporučené. Následne vytvorené protilátky získa cez uteroplacentárne riečisko aj vaše dieťatko.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník