Aký je Váš názor na očkovanie v 35. týždni?

Zodpovedané
16. nov 2021

Dobrý deň,

som v prebiehajúcom 35. týždni a v piatok (19.11.) začínam 36. týždeň Na radu svojho gynekológa som sa počas tehotenstva nedala zaočkovať proti Covidu, avšak aj on sám po prekonaní pravdepodobne prehodnotil svoje rady.

Je vhodné absolvovať očkovanie ešte tesne pred pôrodom?

Aspoň 1. dávku a ak by som stihla aj druhú?

Užívam Utrogestan 2 tabletky ráno a 3 večer. Som na 1 cm otvorená a ešte týždeň mám užívať 2x denne magnézium. Plus kvôli nízkej hladine draslíka aj Cardilan.

Inak nemám žiadne zdravotné komplikácie a ani obmedzenia. Dodržiavala som dlhšie kľudový režim. Posledné týždne mi lekár odsúhlasil zmiernenie, čiže fungujem v podstate bez obmedzení.

Aký je Váš názor?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

áno, očkovanie je doporučené aj počas tehotenstva. Dieťatko bude po pôrode chránené prestúpenými protilátkami cez placentu.

Podanie druhej dávky v období termínu pôrodu by som však nechala na popôrodné obdobie. Vedľajším účinkom očkovania môže byť únava, či teploty a zbytočne by ste si tým sťažili pôrod.

V prípade ďalších otázok ma neváhajte kontaktovať.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník