Aký je Váš názor na moje výsledky?

Zodpovedané
9. nov 2021

Dobrý deň,

údajne mám slabé PCOS, padajú mi vlasy, bývam depresívna a ťažko zvládam stres. Všade sa píše, že antikoncepcia je hrozná a akú narobí ,,šarapatu”. Po vysadení to bude ešte horšie.

Aký je Váš názor?

Akú antikoncepciu odporúčate?

Ďakujem

Dobrý deň,

čo sa týka Vášho hormonálneho profilu, tak dôležité je napísať, v ktorý deň menštruačného cyklu Vám bol odobratý. Bez toho ho nie je možné hodnotiť.

Zvýšená hladina prolaktínu, ktorá je na snímke zvýraznená môže byť súčasťou PCOS. Avšak jeho hladina býva tiež fyziologicky zvýšená pri strese, po pohlavnom styku, či po zobudení. Všetko z toho je potrebné brať pri jeho hodnotení na vedomie.

Syndróm polycystických ovárií je ochorenie vznikajúce v dôsledku hormonálnej nerovnováhy.
Diagnóza PCOS zahrňuje:
1. Poruchy menštruačného cyklu (dlhé cykly - teda zriedkavá menštruácia, bez ovulácie).
2. Ultrazvukový obraz polycystických vaječníkov.
3. Príp. zvýšené ochlpenie na tele na miestach typických pre mužov + akné + obezita.

Pokiaľ je príčina v hormonálnej nerovnováhe, je ju potrebné liečiť hormónmi.
Ja osobne nezastávam názor, že je hormonálna antikoncepcia niečo zlé. Má aj veľa priaznivých účinkov /prevencia neželaného tehotenstva, znížený výskyt panvových gynekologických zápalov, zníženie krvných strát, úprava cyklu, priaznivé ovplyvnenie PMS, bolestivej menštruácie, zlepšenie akné, znížený výskyt cýst vaječníkov či rakoviny maternice/vaječníkov/.

Pri PCOS sa obvykle volí antikoncepcia s účinnou látkou dienogest či drospiredón.

Konzultujte ďalší manažment terapie s Vašim gynekológom.

V prípade ďalších otázok ma neváhajte kontaktovať.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník