Aký je Váš názor na Mirenu zo zdravotných dôvodov?

Zodpovedané
23. mar 2022

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom zavedenia telieska Mirena zo zdravotných dôvodov. Mám 38 rokov, dve deti a pomerne silnú a asi 7 dni trvajúcu menštruáciu. Krvácanie je veľmi silné asi 2 dni. Mávam aj špinenie pár dní pred a po ukončení menzesu. To však nie je každý mesiac.

Po druhom pôrode pred tromi rokmi sa menštruácia zintenzívnila a cyklus sa skrátil asi na 23 dní. Okrem toho, že je to s vložkami a špinením dosť otravné, tak nemám iné problémy a ani bolesti. Občas ľahkú anémiu.

Pri preventívnej prehliadke mi gynekológ našiel myóm v maternici a navrhol operačne ho odstrániť pokým je ešte malý. Absolvovala som viacero vyšetrení, vrátane magnetickej rezonancie.

Napokon to uzavreli ako fokálnu adenomyózu s lakunami 19x18x29 mm (adenomyosis uteri focalis parva). Operatér sa vyjadril, že to nie je možné riešiť operačne a navrhol IUS LNG Mirena. Vždy som mala "predsudky" pri tejto forme antikoncepcie. Teraz by to však malo byť zo zdravotných dôvodov.

Aký je Váš názor na Mirenu?

Mám do toho ísť?

Čítala som veľa nežiadúcich účinkov - vplyv na psychiku, migrény, priberanie, zníženie libida a dlhodobé špinenie

Stretávate sa vo svojej praxi s týmito vedľajšími účinkami?

Lekár sa vyjadril, že iný spôsob ako ovplyvniť môj súčasný stav nie je. Potom už len odstránenie maternice. Ja by som radšej zvolila iba sledovanie nálezu.

Ďakujem

Dobrý deň,

je možné samozrejme nález aj sledovať, keďže nie je rozsiahly. Avšak ako sama píšete, menzes býva natoľko silný, až sa Vám to prejavuje v krvnom obraze a ste chudokrvná.

Preto by som tiež doporučils hormonálne vnútromaternicové teliesko. Je veľmi dobre tolerované, pôsobí predovšetkým lokálne (priaznivo ovplyvňuje myomatózu maternice) a teda do systémového obehu sa dostáva minimálne.

Treba si uvedomiť, že pri každom lieku sú uvedené nežiadúce účinky. Taký liek nie je, ktorý by ich nemal. Vo všeobecnosti je ale pozorovaných málo nežiadúcich účinkov v praxi v súvislosti s užívaním Mireny. Špinenie (ak sa vyskytne), obvykle ustane do 3 mesiacov a menzes sa Vám krásne upraví - bude výrazne slabší.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník