Aký je Váš názor na dlhodobé užívanie hormonálnej antikoncepcie?

Zodpovedané
14. jan 2022

Dobrý deň,

pred pár rokmi som s mojou gynekologičkou riešila otázku HAK. Bola proti kvôli tomu, že sa v rodine vyskytli prípady rakoviny prsníka a vraj sa môže zvýšiť riziko. Medzitým som sa stala 2x matkou a znova uvažujem nad HAK. Primárne nie kvôli zamedzeniu otehotnenia (aj ked už deti neplánujeme), ale predovšetkým kvôli kvalite pleti, vlasov, ochlpeniu.

V tehotenstve som s tým bola veľmi spokojná.

Aký je Váš názor na dlhodobé užívanie hormonálnej antikoncepcie?

Som zdravá, na nič sa neliečim a mám 32 rokov.

Ďakujem

Dobrý deň,

ja som podporca dlhodobého užívania hormonálne antikoncepcie, pokiaľ samozrejme neexistuje kontraindikácia jej užívania. Má veľa pozitívnych účinkov - na menštruačný cyklus a krvné straty, PMS, kvalitu pokožky - akné, prevencia vzniku cýst na vaječníkoch, znižuje výskyt rakoviny sliznice maternice a vaječníkov.

Čo sa týka rakoviny prsníkov, tak vplyvom hormónov sa môže rakovina prsníkov prejaviť skôr pokiaľ máte predispozíciu. Pokiaľ ju mať nemáte, tak ju vplyvom užívania antikoncepcie ani mať nebudete.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník