Akú HAK pri predčasnej menopauze?

Zodpovedané
22. jan 2023

Dobrý deň,

poprosím o radu.V mojom 39. roku, po 3. bezproblémovom pôrode, mi nabehol menzes, bolo všetko v poriadku. Rozhodla som sa pre HAK, dostala som Natalya, a trošku som začala priberať. Nezdalo sa mi to, zmenili sme na Yaz, a znova. HAK som vysadila a menzes viac neprišiel. Nastal kolotoč vyšetrení s výsledkom, že som v menopauze. Ukázal horm. profil. Branie rôznych hormónov, neustále na mne niečo skúšali od Clostylbegyt, po rôzne iné lieky. Bolo to peklo!

Rozhodla som sa, že budem brať HAK, a nie horm. subst. liečbu. No zatiaľ mi nijako nesadla žiadna. Brala som Triquilar, a teraz Drovelis, veľmi ma bolia prsia a mám akoby depky od neho. Menzes mám len s HAK.

Prosím o radu, akú HAK brať, aby som mala aspoň nejaké hormóny, ktoré moje telo potrebuje?

Veľmi pekne ďakujem.

Dobrý deň,

pokiaľ nechcete priberať a chceme sa vyhnúť bolestivým prsiam, ideálnou voľnou by bola antikoncepcia s obsahom drospiredónu, ktorú obsahoval Yaz aj aktuálny Drovelis.

Skúsiť môžete ako alternatívu antikoncepciu s obsahom gestodénu /Sunya, Lindynette,...- voľba konkrétneho preparátu je na Vašom gynekológovi/. Je však možné, po toľkých pokusoch, že budete musieť skúšať aj naďalej, až kým Vám niektorá nesadne.

V prípade ďalších otázok ma neváhajte kontaktovať.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník