Akú funkciu má progesterón pri skrátenom krčku v 33. tt?

Zodpovedané
11. dec 2022

Dobrý deň,

som v 33. tt a na cervikometrii mi lekár nameral krčok 24 mm bez funnelingu, s kontrolným usg o týždeň. Nariadil mi kľudový režim s podloženou panvou, Magnosolv 2x denne a 1x1 Utrogestan 200 mg vag.

Chcem sa opýtať, čo znamená v tomto prípade kľudový režim?

24h ležať a ísť len na wc, do sprchy a najesť sa, alebo sa môžu vykonávať aj bežné práce, aby sa to za týždeň nezhoršilo?

A ohľadom progesterónu, akú má funkciu pri tomto náleze?

Ďakujem pekne. Pekný deň.

Dobrý deň,

vhodné je dodržiavať prísny kľudový režim s vyzdvihnutou panvou a následne sa na kontrole uvidí, či môžete trochu poľaviť.

Progesterón tlmí činnosť maternice a priaznivo pôsobí na nález a teda pomáha aby sa krčok ďalej neskracoval.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník