Akú antikoncepciu odporúčate, keď užívam antidepresíva?

Zodpovedané
19. nov 2021

Dobrý deň,

užívam Escitalopram 10 mg 1x denne a Spitomin 5 mg 3x denne.

Existuje antikoncepcia, ktorá nemá riziko vzniku rakoviny a nezhoršuje depresiu a úzkosť?

A zároveň chcem, aby mi pomohla pri PMS a dlhom menštruačnom cykle v priemere 12 dní.

Alebo mám hľadať iné alternatívy?

Napr. Gynex kvapky alebo Ženský čaj.

Ako užívať Ascorutin pri problémoch s menštruáciou?

Je v poriadku brať od prvého dňa 10 dní 3x denne 1 tabletku?

Ďakujem

Dobrý deň,

užívaním antidepresív môže byť ovplyvnená účinnosť niektorých perorálnych hormonálnych kontraceptív. A tiež naopak. Je vhodné zvoliť hormonálnu antikoncepciu s vyššou dávkou hormónov. A tiež s prihliadnutím na voľbu gestagénovej zložky pre úľavu od Vašich ťažkostí - PMS.

Hormonálna antikoncepcia pôsobí preventívne proti rakovine maternice a vaječníkov. Čo sa týka rakoviny prsníka, vplyvom estrogénovej zložky v antikoncepcii sa môže prejaviť zhubné ochorenie skôr ako keby ste ju neužívali, pokiaľ máte predispozíciu na dané ochorenie. Teda nie v každom prípade. Vyslovene, že by bola príčinou rozvoja rakoviny prsníka, to nie.

Gynex kvapky si kľudne môžete skúsiť nasadiť nezávisle od užívania daných liekov. Pozitívny efekt na PMS by sa mohol prejaviť, ale až po dlhodobom užívaní.

Gynex kvapky ani Ascorutin Vám s dlhotrvajúcim krvácaním nepomôžu.

Konkrétny výber preparátu konzultujte s Vašim ambulantným gynekológom.

V prípade ďalších otázok ma neváhajte kontaktovať.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník