Ako zlepšiť morfológiu spermií?

Zodpovedané
2. mar 2022

Dobrý deň,

s manželom sa snažíme 1,5 roka o bábätko. Ja mám 33 rokov a manžel 36 rokov. Navštevujeme CAR. Urobili mi vyšetrenia (hormonálny profil, Hyfosy). Všetky výsledky vyšetrení boli v poriadku. Manžel má teratozoospermiu (podiel normálnych spermií 1,5%).

Existuje niečo, čo by pomohlo zlepšiť morfológiu spermií?

Absolvovala som 1 IUI, ktoré bolo neúspešné. Počas dvoch cyklov som bola na folikulometrii, kedy mi folikul praskol vo veľkosti asi 16 mm. Uvediem príklad: V pondelok som mala folikul 16 mm a v stredu na kontrole bol už folikul prasknutý.

Môže byť prasknutie folikulu tejto veľkosti príčinou prečo sa nám nedarí?

Môže byť vajíčko z takého folikulu zrelé a schopné oplodnenia?

Ďakujem

Dobrý deň,

problém je na strane partnera a nie vo Vašej ovulácii. Morfológia spermií sa vyraznejšie ovplyniť nedá. Menší vplyv by mohol mať životný štýl (fajčenie, alkohol, strava, pohyb, tesné oblečenie, sedavé zamestnanie).

Je tam síce šanca, že sa Vám podarí otehotnieť aj spontánne, ale otázka znie kedy a či vôbec. IUI je bližsie k spontánnemu počatiu. Najvyššie šance sú pri klasickom IVF, kedy sa vyberie zdravá spermia a tou sa vajíčko oplodní.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník