Ako zastaviť menštruáciu?

Zodpovedané
25. júl 2022

Dobrý deň,

mám 30 rokov, jedno dieťa (3 roky) a som na 95 % rozhodnutá, že viac detí nechcem. Menštruácia ma naozaj neuveriteľne obťažuje, mám ju veľmi bolestivú, silnú - menštruačný kalíšok si musím meniť aj 4x denne a vďaka pms mám pokazenú polovicu každého mesiaca.

V minulosti som užívala hormonálnu antikoncepciu, ale asi po 6 - 7 rokoch užívania (21/7) som mala zdravotné komplikácie, vraj v kombinácii s jej užívaním a HPV vírusom sa mi vytvorili na krčku predrakovinové bunky, ktoré sa stále menili a po každom pohlavnom styku som mala 3 - 4 dni silné krvácanie červenej krvi. Tento stav trval vyše roka, nepomáhala žiadna liečba, pomohla len konizácia krčka.

Z tohto dôvodu sa obávam užívať ďalej hormonálnu antikoncepciu (a to by som ju chcela užívať tak, aby som mala menštruáciu menej často, čiže mi to pripadá ešte strašidelnejšie ako v minulosti normálne užívanie). Ešte raz vysvetlím, nejde mi o ochranu pred otehotnením, nevadí mi používať prezervatívy, obťažuje ma menštruácia.

Je možné sa jej zbaviť inak ako hormonálne, či odstránením maternice?

Aké riziká so sebou nesie odstránenie maternice?

Ďakujem.

Dobrý deň,

zmena na krčku primárne s užívaním antikoncepcie nesúvisí. Môže za ňu infekcia HPV.

Nemáte teda reálnu kontraindikáciu užívania hormonálnej antikoncepcie. Jej súvislé užívanie (napríklad 2-3 mesiace) s následnou pauzou a menzesom je priaznivé (pri niektorých diagnózach - napríklad endometrióza vyslovene žiadúce). Teda nie škodlivé. Pomohla by Vám celkom určite aj s PMS.

Maternicu Vám na žiadosť, bez reálnej indikácie nikto nevyberie. Taká možnosť neexistuje. Ide o veľký výkon, ktorý so sebou nesie samotné riziká výkonu a pooperačného hojenia. Následne môžete mať ťažkosti pre pooperačné zrasty, pokles pošvového kýpťa s následnými ťažkosťami pri močení či stolici.

A zastaviť sa menzes inak ako s hormonálnou pomocou (alebo nástupom menopauzy) alebo hysterektómiou nedá.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník