Ako správne vysadiť antikoncepciu, ktorá mi nezapasovala?

Zodpovedané
8. mar 2023

Dobrý deň,

gynekológ mi predpísal antikoncepciu KarHla, pretože 8 mesiacov po pôrode som mala silnú a dlhú menštruáciu. Tá niekedy trvala aj 13 dní a chodila mi nepravidelne. Začala som ju užívať podľa návodu, ale napriek tomu, že menštruácia mi už skončila, tak neprestalo špinenie. Užívam ju 16 dní.

Volala som do ordinácie a sestrička ma len odbila, že to je normálne. Vraj po 3 mesiacoch mi môže lekár predpísať inu antikoncepciu. Mne to vôbec nepríde v poriadku krvácať 3 mesiace, tak to asi nezvládnem. Je to strašne obmedzujúce. Navyše ma bolí v podbrušku ako pri ovulácii v prvých dňoch. Je to strašná bolesť. Plus bolesť nôh a opuch rúk.

Môžem antikoncepciu vysadiť aj skôr?

Ako mám postupovať?

Ďakujem

Dobrý deň,

prvé tri mesiace pri nasadení antikoncepcie je bežné mimomenštruačné krvácanie. Následne sa to pekne ustáli a cyklus sa spravidelní. Ak by sa tak nestalo, je na mieste zvážiť zmenu preparátu.

Môžete si skúsiť nasadiť Ascorutin 1-1-1, ktorý stabilizuje stenu drobných cievok, aby nepraskali. Tým by sa mohlo zmierniť aj špinenie.

Bolo by dobré vydržať. Ak si ju želáte vysadiť, tak doužívajte aspoň blister, inak sa Vám menzes ešte viac znepravidelní.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník