Ako som mohla dostať mykoplazmu?

Zodpovedané
3. nov 2021

Dobrý deň,

obraciam sa na Vás s prosbou o lepšie vysvetlenie z mojich nálezov z cytológie. Dozvedela som sa, že vyšetrenia cytológie LBC sú v poriadku, ale som pozitívna na mykoplazmu (neviem ktorý druh) a pozitivita vyšla aj na HPV. Doma mám dvojročné dieťa a plánujem ďalšie.

Dostala som antibiotiká Doxyhexal a máme ho s manželom užívať súčasne + mám si posilniť imunitu.

S manželom sme dlhé roky, dovolím si tvrdiť, že nikto v našom vzťahu nemal za celý ten čas čo sme spolu žiaden úlet s nikým iným.

Ako je prosím možné, že sa mi tieto pliagy potvrdili?

Mohla som to napr. chytiť v predošlých vzťahoch a celé roky to vo mne "driemalo" a keď teraz nemám skoro žiadnu imunitu, že sa to vo mne zobudilo?

Dá sa to preliečiť?

Keď sa preliečime, nebude to mať dopad na ďalšie tehotenstvo a na zdravotný stav dieťaťa?

Ďakujem

Dobrý deň,

čo sa týka prenosu mykoplaziem, tak nie je úplne jasné ako je sa možné nakaziť. Jednou z možností je určite pohlavný styk. Promiskuita zvyšuje riziko nákazy. Avšak zistilo sa, že sa môžu vyskytovať aj u panien.

HPV patrí jednoznačne medzi sexuálne prenosné infekcie. Viem si teoreticky predstaviť, že ste pri preventívnych prehliadkach pri realizácii bežnej cytológie nemali žiadne bunkové zmeny na krčku maternice, ktoré by spôsobil HPV vírus. Keďže sa pri bežnej cytológii nevyšetruje prítomnosť HPV, iba bunkové zmeny, mohlo ísť o “skrytú infekciu”.

Moje úvahy sú čisto iba v teoretickej rovine. Pokiaľ ste však mali opakovane realizované LBC a gynekológ označil na žiadanke aj vyšetrenie na HPV a výsledky boli negatívne, tak ste sa nakazili niekedy v dobe medzi kontrolami.

Mykoplazmy by sa mali preliečiť bez problémov. S HPV si musí poradiť Váš imunitný systém.

Tehotná kľudne môžete zostať. Ideálne je však počkať a v prvom rade doriešiť aktuálne zdravotné ťažkosti.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník